Nawigacja

Losowe zdjęcie



Przyjazne strony

Gmina Kęsowo

Akcja PAJACYK

Szkoła bez przemocy

Interklasa

Dziecko w sieci

Nasza klasa

Kuratorium w Bydgoszczy

Statystyki

Dziennik Elektroniczny

Strona logowania


Kliknij aby się zalogować


Office365

Strona logowania


Kliknij aby się zalogować


Gazetki szkolne

Informacje dnia



Dzisiaj jest
Niedziela 10 Listopada 2024
.

Imieniny obchodzą:
Lena, Ludomir, Natalia, Leon




Pogoda na dziś:





W tej chwili naszą witrynę odwiedza 36 gości

Kalendarz

<< Marzec 2025 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Projekt RNS

Projekt RNS

Szczegóły dotyczące projektu w zakładce Projekty zewnętrzne oraz po kliknięciu tutaj.

'

Projekt Jeżdżę z głową

Dlaczego powstał program „Jeżdżę z głową”?W 2011 r. wprowadzono nowelizację Ustawy Prawo o ruchu drogowym („Kodeks Drogowy”), dzięki której m.in. rowerzyści mają więcej praw. Czy rowerzyści jednak znają te prawa? Czy wiedzą jak stosować? I co ważniejsze – czy znają je także kierowcy? Zadając sobie te pytania, Fundacja BGŻ postanowiła sprawdzić stan wiedzy młodych ludzi na temat zasad ruchu drogowego, w tym w sposób szczególny na temat przepisów wprowadzonych w 2011 r. Na zlecenie Fundacji BGŻ przez Fabrykę Komunikacji Społecznej, Laboratorium Badania Komunikacji Społecznej i TNS OBOP zostały przeprowadzone badania poziomu wiedzy młodzieży na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i uczestnictwa w nim rowerzystów. Badania zostały przeprowadzone we wrześniu 2011 roku i objęły losowo wybrane szkoły gimnazjalne z miejscowości do 50 000 mieszkańców. Okazało się m. in., że choć 97% gimnazjalistów jeździ rowerem, tylko nieco połowa z nich zna przepisy ruchu drogowego odnoszące się do rowerzystów i aż 18 % badanych uczestniczyło w tzw. zdarzeniu drogowym. Te niepokojące wyniki badań potwierdziły wcześniejsze obawy i przekonały o konieczności działania w kierunku zmiany obecnego stanu rzeczy. Tak powstała idea programu Jeżdżę z głową. Obok misji edukacyjnej w zakresie przepisów Kodeksu drogowego, program Jeżdżę z głową niósł ze sobą jeszcze jedną, bardzo ważną ideę. Wszystkim działaniom towarzyszył komunikat 3 zasad bezpieczeństwa drogowego:SZANUJĘ INNYCH - respektuję prawa wszystkich uczestników ruchu drogowego; JESTEM ROZWAŻNY - podczas jazdy zachowuję szczególną ostrożność; JESTEM ODPOWIEDZIALNY - znam i stosuje sie do aktualnych przepisów ruchu drogowego;Zależało nam, aby z pomocą nauczycieli świadomych zagrożeń czyhających na drodze, przypomnieć gimnazjalistom podstawowe zasady ruchu drogowego, a także ukształtować konkretne postawy wobec innych użytkowników ulic. Po sukcesie I edycji, organizatorzy zdecydowali się na kontynuację swoich działań w zakresie BRD, a tegoroczna, II odsłona przedsięwzięcia rusza już w marcu i będzie rozszerzona o kolejne 100 placówek edukacyjnych. Jesteśmy przekonani, że  program „Jeżdżę z głową” ponownie przyczyni się do zwiększenia poziomu wiedzy na temat obowiązujących przepisów drogowych oraz świadomego z nich korzystania (nie tylko wśród młodzieży gimnazjalnej, ale i pozostałych mieszkańców) a ponadto, kierując się doświadczeniami z poprzedniej edycji programu jesteśmy przekonani, że możemy uzyskać znacznie więcej. W tym roku:

Chcemy wyedukować 8000 uczniów szkół gimnazjalnych w zakresie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i obowiązujących przepisów Kodeksu drogowego.• Chcemy, aby nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice, znajomi i przyjaciele byli odpowiedzialnymi użytkownikami ruchu drogowego, dbającymi o swoje bezpieczeństwo, ale także troszczącymi się o siebie nawzajem

Chcemy promować rozważne zachowania na drodze, odpowiedzialność i wzajemny szacunek wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem rowerzystów i kierowców.

Chcemy, aby w program zaangażowali się mieszkańcy, a także władze lokalne, policja, media i inni partnerzy, dla których ważne jest, aby poziom bezpieczeństwa na drogach był coraz wyższy.Młodzież z 200 gimnazjów z całej Polski weźmie udział w cyklu zajęć lekcyjnych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeprowadzi Ankiety Eksperta Ruchu Drogowego wśród mieszkańców swoich miejscowości, zbierze podpisy pod Deklaracją Jeżdżę z głową, a także będzie pracować wraz z przedstawicielami urzędów miast i policji w imię polepszenia warunków na lokalnych drogach.

 

Wszystko to zostanie zrealizowane w ramach następujących założeń:

Edukacji i wsparcia młodzieży z obszarów pozametropolitalnych, przy współpracy z lokalnymi partnerami i zaangażowaniu pracowników oddziałów banku;

Komunikowania najnowszych przepisów dotyczących ruchu drogowego i praw rowerzystów, przy ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji oraz lokalnymi komendami;

Kreowania w społecznościach lokalnych postawy świadomego i bezpiecznego uczestnictwa rowerzystów w ruchu drogowym poprzez Ankiety Eksperta Ruchu Drogowego oraz Deklaracje jeżdżę z głową.

Zaangażowania w przedsięwzięcie urzędów miasta - podniesienie bezpieczeństwa na lokalnych drogach;

Podkreślenia istotności najważniejszych zasad użytkowników dróg, jakimi są rozwaga, odpowiedzialność i wzajemny szacunek;

 

W trakcie zajęć z uczniami nauczyciele będą mogli wykorzystać stworzone na potrzeby programu autorskie materiały dydaktyczne stworzone pod okiem ekspertów:

poradnik oraz platformę e-learningową dla nauczyciela; 

autorski film animowany;

planszową grę strategiczną;

ulotki dla dzieci i dorosłych;

gadżety rowerowe i samochodowe zwiększające widoczność na drodze.

 

Materiały dydaktyczne były konsultowane z ekspertami oraz przedstawicielami Partnerów: Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Komendą Główną Policji.

 

 

Więcej informacji na stronie: http://www.jezdzezglowa.pl/

Wygenerowano w sekund: 0.01
57,066,203 unikalne wizyty